Doplňkové krmné směsi pro vysokoprodukční dojnice

MILKSTART®, HEPAFID, PROFID, ENERGYFID

7 důvodů pro zkrmování těchto směsí

  1. Zdroje NL jsou omezené - senáž, sojový a řepkový extrahovaný šrot. Doplňme zdroje NL o další suroviny. Vzhledem k jejich obtížné dostupnosti je vhodnější, když je smíchá dohromady ten, kdo k nim má přístup ve velkém a levněji. Milkstart®, Hepafid, Profid a Energyfid takové suroviny obsahují (kukuřičné mláto, klíčky, gluten, sušené kvasnice apod.).
  2. Bachor vždy trochu nefunguje, produkce bakteriálního dusíku (a tedy požadované skladby AMK) je nižší - doplňme tedy spektrum AMK, především o aminokyseliny sirné. Kromě výše uvedených zdrojů je ještě použit metionin v obdukované formě.
  3. V bachoru jsou NL vždy z větší části degradovány. Zvyšme podíl NL a tím i AMK v nedegradovatelné, ale stravitelné formě (by-pass, UDP). Tím obejdeme hůře fungující bachor, dostaneme protein do střeva, AMK do metabolismu, aniž by došlo k jejich nežádoucí přeměně. To umožní citlivě tepelně upravené suroviny, včetně tepelně upravené soji a lněného semene.
  4. Játra dojnic jsou v době porodu a následné vysoké laktaci vždy zatížena, použijme tedy hepatoprotektivní látky, kromě sirných AMK, obdukovaný cholin, případně ostropestřec.
  5. Jedním ze zdrojů pro život nezbytné glukózy jsou aminokyseliny, získávané z vlastní tkáně. Vyjděme dojnici a jejímu metabolismu vstříc dodáním jednoduchých a stravitelných zdrojů, originálním řešením je přídavek pektinu.
  6. Alkalické pH bachoru omezuje vstřebávání hořčíku. Omezme tedy zdroje Mg s pufračním účinkem a přidejme vysoce kvalitní zdroj Mg ve formě hořečnatých fosfátů.
  7. Pokud je třeba podávat mikroprvky v organické formě, je období stání na sucho a přípravy na porod optimální pro vytvoření rezerv. V období první poloviny laktace je jejich podávání vhodné z hlediska fyziologických potřeb a faktoru jistoty. Milkstart® obsahuje výrazný podíl mikroprvků (Zn, Mn, Cu, Co, Se) v organické formě.

Jak krmit Milkstart®

Před otelením je vhodné přidávat Milkstart® v dávce 1 kg, po otelení 1-2 kg na kus a den. Podle analýzy objemných krmiv lze KD po otelení doplnit o rozpustný dusík.

Jak krmit Hepafid

Před otelením je vhodné přidávat Hepafid v dávce 0,3-0,75 kg, po otelení 0,5-1 kg na kus a den.

Jak krmit Profid

Před otelením je vhodné přidávat Profid v dávce 0,5-1 kg, po otelení 1-2 kg na kus a den.

Jak krmit Energyfid

Po otelení a v průběhu laktace je vhodné přidávat Energyfid 0,5 kg na kus a den.

CLOSE 100 UP, KETO 100 P 

Jak krmit CLOSE 100 UP

V období přípravy na porod je vhodné přidávat 0,4 - 0,7 kg na kus a den.

Jak krmit KETO 100 P

V období rané laktace je vhodné přidávat 0,4 - 1 kg na kus a den.